Projekt „Kompetencje Aktywnego Seniora – Storytelling 55+” zbliża się do finału. Efektem współpracy międzynarodowego zespołu ekspertów z Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z Polski, Unione degli Assessorati z Włoch i Ljudska Univerza Rogaska Slatina ze Słowenii są gotowe narzędzia edukacyjne, które stanowią cenne wsparcie dla edukatorów pracujących z osobami starszymi.
Są to innowacyjne i dostosowane do potrzeb seniorów materiały dydaktyczne. Zawierają one praktyczne wskazówki, kreatywne ćwiczenia i inspirujące przykłady, które pozwolą edukatorom skutecznie angażować seniorów w procesy nauki.
Kluczowym etapem projektu było przetestowanie powstałych rezultatów. Było to bardzo ważne ponieważ pozwoliło zweryfikować skuteczność oraz użyteczność narzędzi w praktycznych zastosowaniach.
W każdym z trzech krajów odbyły się specjalnie zaplanowane warsztaty skierowane do grup seniorów, podczas których zastosowano opracowane scenariusze zajęć oraz wykorzystano powstałe karty storytellingowe. Scenariusze zostały opracowane w taki sposób, aby uwzględnić specyficzne potrzeby i oczekiwania seniorów z różnych kultur i środowisk społecznych. Karty storytellingowe okazały się skutecznym, pobudzającym wyobraźnię i ułatwiającym opowiadanie historii narzędziem.
Efekty warsztatów były niezwykle inspirujące. Seniorzy wykazywali entuzjazm w opowiadaniu swoich historii, a także aktywnie słuchali opowieści innych uczestników. Proses tworzenia i dzielenia się historiami pozwolił seniorom uświadomić sobie, jak wiele mają do przekazania i jak cenne jest ich doświadczenie.
Testowanie tych samych narzędzi podczas zajęć z osobami starszymi w różnych krajach pozwoliło na wyciągnięcie wniosków:
- karty storytellingowe, okazały się elastycznym i dostosowującym się narzędziem, które może być skutecznie zastosowane w różnych krajach i kulturach,
- pomimo korzystania z tych samych narzędzi, edukatorzy w każdym z krajów zastosowali różne podejścia, aby w pełni wykorzystać potencjał storytellingu. Ta różnorodność pozwoliła na rozwijanie kreatywności i innowacyjności w trakcie warsztatów,
- ciekawym wnioskiem jest wykorzystanie różnych form ekspresji podczas warsztatów w poszczególnych krajach: tworzenia kolaży w Polsce, wykorzystywania elementów tańca w Słowenii, czy stymulowania dialogu we Włoszech. Zastosowanie takich form wzbogaciło doświadczenia seniorów i dostosowało procesy opowiadania historii do lokalnych tradycji i preferencji.
Przeprowadzone warsztaty dla seniorów wykazały elastyczność zrealizowanych narzędzi edukacyjnych oraz możliwość stosowania różnorodnych podejść w ich wykorzystywaniu. Bardzo ważnym aspektem była wartość interakcji społecznej i aktywnego uczestnictwa seniorów, które potwierdziło, że edukacja oparta na storytellingu kulturowym jest nie tylko skuteczna ale również inspirująca i satysfakcjonująca.